Ako vam se dešava da Android prikazuje poruku “Screen overlay detected” i ne znate kako da to rešite, onda ste na pravom mestu!
Ova poruka se pojavljuje na Android 5.0 i novijim sistemima jer je u tim verzijama omogućena kontrola pristupa telefonu za aplikacije. Recimo, možete ograničiti nekoj aplikaciji da ne koristi GPS ili poruke itd. – o čemu sam pisao. Takođe, imamo i opciju koja kontroliše da li neka aplikacija sme da se prikaže preko drugih.
Problem nastaje kada neka aplikacija nakon instalacije zahteva pristup određenim funkcijama telefona (recimo GPS, poruke, memoriju…) i morate odobriti ali sistem ne dozovljava jer se neka treća aplikacija pojavljuje preko ekrana – screen overlay.
Čak i da ne vidite to, ta aplikacija u pozadini koristi tu opciju. Ovo je sigurnosti radi jer nekad aplikacija blokira tastere i ne možete ih koristiti. Zato morate privremeno onemogućiti te privilegije za aplikaciju koja se iscrtava preko ostalih.
Ovde pravila nema, može biti bilo koja, to je na vama da pronađete. Ja ću vam pokazati kako i koje su to neke generalno problematične.
Za većinu telefona:
1) Otvorite podešavanja telefona i u gornjem desnom uglu tapnite na lupu
2) Upišite reč Draw i izaberite “Draw over other apps”
3) Nastavite od koraka 4
Za Samsung:
1) Otvorite podešavanja telefona i pronađite opciju “Apps manager” (tj. menadžer aplikacija)
2) Tu otvorite podešavanja koja se nalaze u gornjem desnom uglu
3) Izaberite “Apps that can appear on top”
Nastavak za sve:
4) Videćete listu aplikacija koje imaju mogućnost da se pojavljuju preko drugih.
5) Sad jednostavno isključite jednu po jednu (imate desno taster pored svake) dok ne nađete koja pravi problem
Slika: saznajnovo.com
Najčešće problem prave filteri za ekran, meni čak i FB Messenger. Obično sistematske aplikacije neće praviti problem pa njih preskočite. U suštini, aplikacije koje se jednostavno pojavljuju iznad drugih prave problem, kao što se eto Messenger pojavljuje kada stigne nova poruka.
Ako ne možete da se snađete slobodno ostavite komentar.
Ako ste navikli da koristite čuveni MS Movie Maker, a prešli ste na noviji sistem – Windows 8 ili 10 – sigurno ste naišli na problem pri instalaciji ovog softvera. Međutim, postoji rešenje!
1) Sa ovog linka (pokreće se odmah preuzimanje) preuzmite Windows Essentials 2012
Napomena: podrška se završava januara 2017. godine! Ako sada instalirate ne morate da brinete. Nakon januara će Movie Maker biti prebačen na Windows 10 prodavnicu.
2) Pokrenite instalaciju i odaberite drugu opciju “Choose the programs….”
Slika: saznajnovo.com
3) Sad sa liste otkačite samo Movie Maker (možete i ostale alate instalirati ukoliko želite)
Slika: saznajnovo.com
4) Kliknite “Install” i sačekajte. Kada se završi kliknite “Close”
Slika: saznajnovo.com
5) Otvorite Start i videćete da je Movie Maker instaliran. Pokrenite ga i kliknite “Accept”
Slika: saznajnovo.comSlika: saznajnovo.com
Ako želite možete pogledati tutorijal kako da napravite snimak na kojem će se vrteti slike sa muzikom u pozadini.
Samo nekoliko telefona imaju kamere sposobne da snimaju usporene snimke, ali postoji besplatna aplikacija pomoću koje možete napraviti ovakve snimke sa bilo kojim Android telefonom.
Ipak, dodao bih napomenu da ne vredi koristiti ovu aplikaciju na uređajima koji imaju jako lošu kameru. Dakle, makar malčice noviji telefoni, recimo 8MP minimum kako bi snimak izgledao iole pristojno.
Kreatori aplikacije tvrde da snimak neće izgledati mutno, već koristi originalan kvalitet, što je svakako plus. Svakako savet je snimati gde ima dosta svetlosti.
Korišćenje aplikacije je jednostavno i nije potrebno nikakvo posebno objašnjenje. Ipak, ispod se nalazi video snimak na kojem možete pogledati kako aplikacija radi i uputstvo za upotrebu.
Napomena: računajte na to da ovaj usporen snimak i onaj koji snimi kamera sposobna za to nisu istog kvaliteta. U ovom slučaju snimak zadržava FPS a samo se stvara efekat usporenog snimka.
Ako vam se desilo da slučajno obrišete istoriju pretraživanja, ili namerno ali shvatite kasnije da vam treba neka veb adresa, postoji način da vratite te podatke.
Vraćanje tih podataka nije težak proces i zahteva par minuta vremena. Tako da možete vratiti istoriju pretraživanja kada je obrišete namerno ili slučajno, ali i kada recimo deinstalirate veb pregledač (bez opcije brisanje podataka) i želite da pronađete neke informacije.
Ako su vam dosadile reklame u Android aplikacijama, a nemate root-ovan uređaj, onda je ovo rešenje za vas. Radi se o jednoj besplatnoj aplikaciji koja se lako instalira i koristi.
Ako želite da uklonite reklame u Android aplikacijama imate dve opcije: kupiti punu verziju aplikacije ili blokirati raznim skriptama.
Do sada smo imali dosta efikasnih rešenja ali samo za root-ovane uređaje, međutim pojavila se aplikacija koja radi na svakom uređaju.
Julian Klode je kreirao aplikaciju koja radi na DNS nivou tako što filtrira saobraćaj aplikacijama odmah pri startovanju. Na taj način se štedi baterija jer se provera neće vršiti tokom rada aplikacije.
WiFi heatmap (toplotna mapa) je mapa pokrivenosti i jačine WiFi signala koju možete napraviti u svojoj kući i naj taj način saznati gde je signal slabiji (i zašto).
Ovu mapu nije loše generisati kada odlučujete gde postaviti WiFi predajnik jer tako imate uvid gde je najbolje postaviti uređaj. Recimo, možete videti da li, i koliko, neki zid i/ili uređaj blokira signal.
Za generisanje ove mape biće vam potrebno:
Laptop sa Windows sistemom
WiFi HeatMapper softver instaliran na taj laptop
Uputstvo za preuzimanje (jer je proces bespotrebno zakomplikovan):
Idite na ovaj link i popunite tražene podatke (bitno je samo da je email vaš)
Kliknite “Download”
Proverite email, stigao vam je link za preuzimanje softvera – kliknite
Sad će opet zatražiti podatke, opet unesite samo vaš email a ostala polja nasumice popunite
Počeće preuzimanje nakon potvrde
Uputstvo za korišćenje:
Pri pokretanju možete birati da li imate plan kuće ili ne. Ako imate, onda izaberite prvu opciju i u softver učitajte sliku plana kuće (Floor plan). Ako nemate, izaberite drugu opciju.
Pretpostavimo da nemate plan kuće i izabrali ste drugu opciju. Pojaviće se mreža (Grid) po kojem ćete crtati.
Uzmite laptop u ruke i idite do WiFi router-a i na mrežu (npr. u centru mreže) kliknite levim klikom
Pojaviće se tačka, i sad je potrebno da se krećete u nekom pravcu od router-a.
Recimo izlazite iz sobe, a kursor pomerite u nekom pravcu otprilike koliko ste metara prešli
Stavite drugu tačku na isti način. Onda skrenete u drugu sobu pa opet tačku…
Tako crtate putanju kuda se krećete po kući i pravite mapu
Desni klik kada završite i mapa će biti generisana
Slika: saznajnovoSlika: saznajnovo
Sa te mape nećete mnogo toga korisnog izvući, zato je bolje kada imate i Floor Plan. Ako ubacite sliku (ona prva opcija) onda možete videti sobe i u kojoj sobi je jači a u kojoj slabiji signal. I plus znate gde vam stoji koji el. uređaj i odmah uzmete u obzir ometanja.
Plan kuće možete i ručno nacrtati u nekom softveru za crtanje gde možete koristiti metre (zbog tačnosti podataka).
Dobijenu toplotnu mapu možete snimiti klikom na taster “Take Screenshot” u gornjem levom uglu softvera.
Postoji gomila aplikacija za snimanje razgovora na mobilnom, ali je pitanje kada i kako smemo da ih koristimo?
Prvo da vidimo kada smemo da snimamo razgovor
Čan 143. Krivičnog zakona (KZ) glasi, citiram:
“(1) Ko posebnim uređajima neovlašćeno prisluškuje ili snima razgovor, izjavu ili kakvo saopštenje koji mu nisu namenjeni, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom od tri meseca do tri godine.
(2) Kaznom iz stava 1. ovog člana kazniće se i ko omogući nepozvanom licu da se upozna sa razgovorom, izjavom ili saopštenjem koji su neovlašćeno prisluškivani, odnosno tonski snimani.”
Dakle, “neovlašćeno snimanje razgovora, izjave ili saopštenja od strane onoga kome nisu namenjeni, kažnjivo je novčano ili zatvorom od tri meseca do tri godine.” (Izvor: upravusi.rs)
Problem je pojam “neovlašćeno” jer iz propisa množemo zaključiti da se zabrana odnosi na osobu kojoj razgovor nije namenjen, odnosno, koja ni ne učestvuje u razgovoru (a to niste vi niti sagovornik). Opet, u praksi sudova se taj pojam široko tumači pa se pod “neovlašćenim” može smatrati i snimanje od strane učesnika razgovora ali bez izričite ili prećutne saglasnosti ostalih učesnika.
Ako želite da snimate razgovor, morate jasno naglasiti sagovorniku da će razgovor biti snimljen. Ukoliko on ne da izričitu ili prećutnu saglasnost, ne smete snimati.
Takođe, snimljeni materijal bez prethodnog odobrenja sagovornika da se razgovor snima, ne može biti upotrebljen na sudu kao dokaz.
Kako snimati razgovor na mobilnom?
Kao što sam napomenuo već, aplikacija ima dosta, a ja ću ovde predstaviti jednu koja je po meni jako dobra, a još i besplatna.
Aplikacija koju sam izdvojio, a koja se izdvaja svuda po blogvima/forumima/portalima, je Automatic Call Recorder.
Ova aplikacija ima mnogo mogućnosti, a besplatna je. Pored toga ne zahteva gotovo ništa pažnje od strane korisnika, nećete je ni primetiti, sve radi sama!
Možete podesiti audio format, izvor zvuka, dodati cloud nalog, obaveštenja…
A najbolje od svega je što možete isključiti sva obaveštenja i podesiti da se razgovori snimaju automatski. Potom, da istorija sadrži recimo 100 snimaka i onda kada snimite 101. da se onaj najstariji obriše. Pored toga, svaki “privremeni” snimak možete zauvek sačuvati i pre toga preslušati.
2) Settings > Filters > Inbox size (100), Default mode (record all), Contact to ignore (željeni kontakt čiji se razgovori neće snimati – nije obavezno)
3) Settings > Notifications > New call (off), Show caller (on), After call (off)
4) Settings > Save recording > Ask what to do
Opcija ima dosta, na vama je da podesite kako vam najviše odgovara.
Vremenom na HDD-u nakupimo dosta fajlova pa je normalno da ih nekad i dupliramo. Da li zato što smo zaboravili da imamo neke slike/filmove/pesme pa opet nasnimili ili smo jednostavno greškom dva puta nešto kopirali.
Bilo kako bilo, u ovom članku uputstvo kako da pronađete duplirane fajlove i kako da ih obrišete.
Pronalaženje duplih fajlova
Za ovaj deo će nam biti potreban neki alat, a ja predlažem Duplicate File Finder koji možete preuzeti besplatno sa ovog linka.
1) Kada pokrenete program već imate neka početna podešavanja pa možete odmah krenuti sa traženjem. Izaberite “Directory” i kliknite “Add“. Zatim na “Go!“.
Slika: saznajnovo
2) Program će prvo praviti indeks fajlova i zatim početi sa komparacijom istih.
Slika: saznajnovo
3) Nakon što završi videćete spisak istih fajlova i njihovih putanja pa ih možete brisati ručno.
Slika: saznajnovo
Pronalaženje i brisanje dupliranih fajlova
Za ovo će nam pomoći alat pod nazivom dupeGuru koji dolazi u tri varijante: dupeGuru, dupeGuru Picture, dupeGuru Music.
Picture edition je za pronalaženje istih/sličnih slika koje mogu da se ne zovu isto i čak mogu biti isečene ili malo modifikovane. Ovaj alat koristi “Fuzzy” algoritam za pronalaženje sličnih slika. Na isti način radi i dupeGuru Music edition samo što je fokusiran na zvučne zapise.
1) Preuzmite i instalirajte neki od ovih programa, ja ću klasičan dupeGuru. Ali morate neku stariju verziju jer više ne razvijaju za Windows (Windows 7 x64 verzija) – dupeGuru, dupeGuru Picture, dupeGuru Music.
2) Na plus (+) dodajte folder koji želite da skenirate i pokrenite skeniranje.
Slika: saznajnovo
3) U opcijama (ctrl+p) možete podesiti da li da traži po nazivu ili sadržaju. U zavisnosti šta odaberete možete dalje podešavati, recimo koliko procenata želite da pretraga bude tačna ili da ne traži fajlove manje od određene veličine.
Slika: saznajnovo
4) Kada se rezultati pojave možete otkačiti duplikate i pomoću tastera “Action” odabrati šta želite da uradite sa duplikatima, recimo da ih pošaljete u kantu za otpatke.
Slika: saznajnovo
Možete se igrati sa tim opcijama kako biste dobili što tačnije, i vama bitnije, rezultate. Alat je besplatan i radi sasvim solidno.
Yu-Gi-Oh! Duel Links se pojavio napokon i dostupan je za preuzimanje sa Play prodavnice. Međutim, ne možete ga instalirati iz bilo koje države, pa tako ni iz Srbije.
Naravno, postoji rešenje, isto ono koje smo primenili kada se pojavio Pokemon Go:
Prvo će biti potrebno da preuzmete nekoliko većih fajlova, a preporučuje se WiFi za to. Nakon toga počeće poduži tutorijal kroz koji vas vodi aplikacija sa žutim strelicama. U prvih 10-ak minuta ćete se upoznati sa aplikacijom ali i osnovama kako se ova igrica igra.
Slika: play store
Prvo ćete igrati single player a posle možete izazivati na duel ostale igrače preko interneta. Takođe postoji rang lista, šopovi… sve što inače in-app purchases multiplayer igre imaju. Interfejs je lepo odrađen ali se može doraditi za High Quality telefone. Tu su i glasovi i vizuelni efekti koji vas prate kroz igru.
Yu-Gi-Oh! je dobro poznata igra iz istoimene animirane serije i bila je popularna kod nas nekada, čak su se održavali i turniri. Sada možete ovu igricu igrati i na svom Android uređaju i prisetiti se detinjstva.
Face recognition (prepoznavanje lica) nije novina u svetu pametnih telefona, ali se retko koristi. Google ju je implementirao u sam Android sistem kao “Smart lock“, tj. pametno zaključavanje, pa možete otključati svoj telefon samo gledajući u njega.
Za ovo vam nije potreban nikakav poseban telefon ili dodatni hardver, samo bilo koji telefon sa malčice boljom kamerom (mada će raditi sa bilo kojom, ali radi boljih i bržih rezultata…) i softver.
U ovom članku uputstvo kako da zaključate neke aplikacije u telefonu i otključate ih licem, tj. gledajući samo u telefon. Ovaj način je brži i sigurniji od recimo šablona ili PIN-a jer se ne vidi unos podataka a i vaše lice je unikatno (sem ukoliko nemate identičnog blizanca).
Sledeća bolja metoda je otisak prsta, ali za to vam već treba telefon sa tim senzorom. U nekom od narednih postova ću pisati kako da iskoristite taj senzor otiska prsta za zaključavanje aplikacija.
Kako zaključati aplikacije i otključati ih licem?
1) Instalirajte aplikaciju
Aplikacija je besplatna i možete je preuzeti sa play prodavnice – link.
2) Pokrenite je i podesite
Pri prvom pokretanju biće zatraženo od vas da kreirate šablon kao glavnu lozinku, pa to učinite. Zatim će pitati da povežete email adresu kako biste mogli da vratite lozinku ukoliko ste zaboravili. Klikom na “Bind” ćete to postići, a možete odabrati i “Ask me later” ukoliko ne želite.
3) Podešavanje lica
Otvorite podešavanja sa leve strane i odaberite “Face lock“. Sačekajte da se preuzme baza i bićete usmereni na ekran, ukoliko imate Android 5.0+ sistem morate tu tapnuti “Enable” i zatim omogućiti korišćenje kamere od strane aplikacije. Sada će se pojaviti kamera i postavite telefon naspram lica dok ne završi skeniranje.
Zatim na sledećem ekranu koji se pojavi tapnite na čovečuljka u gornjem desnom uglu kako biste pokrenuli sigurnije skeniranje. Kada se kamera pojavi, poravnajte je sa licem i polako okrenite glavu na neku stranu. Tako će prepoznavanje sigurnije raditi ali ćete morati okretati glavu svaki put kada otključavate aplikaciju. Ovaj korak ne morate uraditi ukoliko želite da brže otključavate aplikaciju, ali je manje sigurno.
3.2) Dozovle aplikaciji
Sad ćete biti vraćeni na onaj ekran i tu tapnite na ikonicu lica desno. Biće zatraženo da omogućite “Usage access“. Otvoriće se podešavanja telefona sa listom nekih aplikacija, i omogućite za iObit lock Usage Access. Čim to uradite bićete vraćeni u aplikaciju.
4) Zaključavanje aplikacija
Sad se vratite u listu aplikacija, tapnite na katanac pored one koje želite da zaključate i pojaviće se još opcija među kojima je ona ikonica sa licem. Tapnite na tu ikonicu i to je to!
Bonus:
ako neko obriše IObit aplikaciju onda je time otključao sve aplikacije. U panelu levo imate opciju “Secure center“, tapnite na nju i zatim na “Avoid Being Uninstalled“. Bićete usmereni na ekran gde morate tapnuti na “Activate” kako biste aktivirali administratorske dozvole aplikaciji.
Plava boja zamara oči najviše, a pogotovo je problem noću kada je jedini izvor svetlosti monitor. Zato je poželjno smanjiti veštačku plavu boju radi očuvanja vida.
Rešenje za ovaj problem nam nudi f.lux softver ali Microsoft je napravio svoje rešenje i ugradio direktno u Windows 10. O f.lux programu sam već pisao pa, već ako niste, preporučujem da pročitate ovde.
Ova opcija će biti dostupna u martu ove godine za sve verzije Windows 10 sistema, a za sada je dostupna samo Insider korisnicima (build 15007).
Možete je pronaći na sledeći način:
Otvorite aplikaciju podešavanja (dakle ne kontrolni panel)
Kliknite na “System“
Odaberite stavku “Display“
Pod sekcijom “Color” videćete opciju “Lower blue light“
Ova opcija se može odmah uključiti ili možete namestiti da se sama uključi u nekom delu dana, recimo uveče kada obično ugasite svetla u sobi. Naravno, možete podesiti i intezitet po svojoj volji i potrebama.
Veliki plus za ovu opciju i preporučujem svima da je probaju. Ukoliko niste tester i ne želite da budete, a želite da sačuvate vid, možete probati f.lux softver koji sam pomenuo. U početku će vam možda smetati višak žute boje (tj. manjak plave) ali ćete se vremenom navići i prijaće vam.
Večita je debata između Apple i Android korisnika, ko je prvi koju opciju uveo i ko je koga kopirao. Zato, vraćamo se na sam početak kada su se pojavile prve verzije ova dva sistema – iOS 1.0 i Android 1.0, na telefonima iPhone 1 i HTC Dream (T-Mobile G1).
Video koji je postavio korisnik EverythingApplePro na svom Youtube kanalu prikazuje kako su izgledali prvi Android i Apple telefon, i sistemi u njima.
Istina je da iPhone telefoni imaju bolju iskorišćenost hardvera, pa i u ono vreme. Telefon ima slabiji hardver ali je na testu postigao bolji rezultat. Međutim, to je i opravdano jer Apple pravi i sistem i telefon koji ima ugrađen taj sistem, što je mnogo lakše uraditi i optimizvati nego jedan sistem (Android) za hiljade raznih uređaja.
Pošto je tema softver, a ne hardver, prelazimo na taj deo. I onda, kao i sada, Android ubedljivo vodi po tom pitanju. Android je u to vreme bio mnogo, mnogo napredniji od iOS-a. Android 1.0 je imao toliko opcija da se iOS 1.0 činio skoro pa beskorisnim u poređenju sa njim.
Android je prvi uveo panel sa obaveštenjima, zatim Menu za aplikacije, mogućnost premeštanja ikonica po ekranu, imao je App Draw, Market, pa čak i multitasking. Jedino nije imao ugrađenu tastaturu na ekranu, za razliku od iOS 1.0
Slika: EverythingApplePro
iOS 1.0 je imao svega nekoliko aplikacija, ikonice raspoređene na jednom ekranu koje se ne mogu pomerati, nema dodatnih ekrana, nema App Store, šta dobijete to je to. Veoma ograničavajuće, po čemu je Apple i poznat. Naravno, kasnije je i Apple u svoj sistem ugrađivao opcije koje su na Android-u postojale duži vremenski period.
Što se kamere tiče, Android je i ovde za dlaku pobedio, ali je kvalitet slike kod oba uređaja dosta sličan.
Pogledajte video gde možete saznati još dosta zanimljivosti o prvim verzijama ova dva sistema i napišite u komentaru svoja mišljenja koji je sistem bio bolji – iOS 1.0 ili Android 1.0
Ali, bilo kako bilo, obe kompanije su napravile nešto zaista odlično i zahvalni smo im na tome :)
Android aplikacije se pakuju u APK fajlove koje možete veoma lako kopirati sa uređaja na uređaj i instalirati u par poteza (nešto kao .exe za Windows). Jedini problem je što se na internetu nalazi gomila zaraženih .apk fajlova.
Kako preuzeti najnoviji .apk fajl bez virusa? Postoji nekoliko načina, a ja ću vam pokazati dva koja od vas ne zahtevaju gotovo nikakav trud (jer ostali načini zahtevaju pravljenje lažnog Google naloga i instalaciju raznih dodataka u veb pregledač).
A ovde možete pročitati uputstvo kako instalirati .apk fajlove – link.
1# način – Apkmirror
Jedini sajt na kojem možete pronaći 100% sigurne .apk fajlove bez virusa i izmenjenog koda. Svaka aplikacija koja se pošalje na ovaj sajt se proverava pomoću digitalnog Fingerprint ključa koji potvrđuje vlasništvo nad aplikacijom. Recimo, Microsoft ima svoj ključ i kada kompajlira aplikaciju i pošalje na Apkmirror proveravaju se ključevi. Ako se ustanovi da je to Microsoft, onda se aplikacija odobri.
Problem je što ne možete naći uvek sve aplikacije, uglavnom se popularnije nalaze ovde. Sajt je koristan dosta jer, recimo, kada se pojavi nova aplikacija često nije dostupna za sve države pa je možete instalirati na ovaj način. Da se podsetimo, ovaj sajt smo koristili kada sam pisao uputstvo za Pokemon Go, Messenger Lite, Prisma aplikaciju, MS Hyperlapse itd.
2# način – Apk Downloader
Ovaj sajt nudi online rešenje za direktno preuzimanje aplikacija (.apk fajlova) sa Play prodavnice. Dakle, unesete ID aplikacije ili kompletan URL i kliknete Download. Sajt pokušava da preuzme .apk fajl direktno sa Play prodavnice ukoliko ima slobodnih uređaja.
Problem je što se nekad čeka malo duže (par minuta), a nekad ni ne uspe da preuzme aplikaciju. Prednost u odnosu na Apkmirror je što možete izabrati bilo koju (besplatnu) aplikaciju umesto da birate iz postojaće baze.
Oba načina su za preuzimanje besplatnih aplikacija! Plaćene besplatno možete preuzeti jedino sa piratskih sajtova i to sa izmenjenim kodom (krekovane). To je svakako najmanje sigurno i ne preporučujem.
Koliko dugo čekate da se pojavi “Safe remove” nakon što kliknete na ikonicu za to? Sigurno poduže ako koristite Windows 7. Zašto je to tako i šta se zapravo dešava?
Kada Windows treba da otvori tu opciju, on skenira sve moguće uređaje kako bi ih tu prikazao. To skeniranje se radi ispočetka svaki put (nije poznato da li je to tako ali najviše ljudi su tako zaključili) i može potrajati ukoliko ima više uređaja ili je računar spor.
Pored toga, ako želite da sigurno uklonite USB memoriju, onda ste dobro postupili. A evo i zašto.
Kopiranje fajlova na USB funkcioniše malčice drugačije nego što ste verovatno mislili. Windows koristi tehniku pod nazivom “Deferred Writes” koja omogućava brži prenos fajlova tako što se prikupljaju i privremeno skladište manji podaci za prenos i kada se dostigne optimalna količina Windows ih pošalje sve zajedno na USB memoriju.
Slično kao kada recimo perete sudove, nećete paliti mašinu za svaki tanjirić koji isprljate, već ćete sakupiti dovoljnu količinu i sve ih oprati odjednom.
Već sam pisao o tome da li treba bezbedno ukloniti USB, pa pročitajte ovde.
Dakle, kada napokon dođete do te opcije “Safe remove” možda ćete sačekati još malo kako biste dobili bilo kakvo obaveštenje. To je tako jer kada kliknete na “Safe remove” vi naređujete Windows-u (tj. lepo ga zamolite, Windows je uobražen) da završi sva kopiranja, odnosno prebaci sve spremne fajlove iz privremene memorije koji čekaju na prenos.
Sada možete dobiti obaveštenje da nije ili da jeste bezbedno ukloniti USB. Ako nije, onda znači da još uvek ima podataka koji treba da se prebace ili neki drugi proces/program koristi nešto sa USB-a. Pokušajte opet nakon nekoliko sekundi ako nije uspelo iz prve.
Zato je veoma bitno koristiti opciju “Safe remove” i ne smete biti lenji. Jednom će se desiti da prebacite bitne fajlove, izvadite USB i oni budu oštećeni i izgubljeni zauvek.
Izvor: howtogeek.com
Ako želite da ubrzate proces bezbednog uklanjanja fajlova, možete prebaciti na “Optimize for Quick Removal“, ali će tada prebacivanje biti sporije:
Control Panel – Device Manager – Disks – <USB drive> – Policies tab –
check Optimize for Quick Removal – Apply / OK
Ako imate microSD (ili neku drugu) memorijsku karticu i želite da je formatirate iz nekog razloga, to možete učiniti veoma lako bez instalacije bilo kakvih dodatnih softvera i aplikacija.
#1 Formatiranje kartice preko računara (Windows)
Prvo je potrebno da nađete adapter za microSD karticu jer nemaju sva kućišta ulaz. Neka kućišta imaju ulaz za SD karticu ali ne i microSD, pa vam je u tom slučaju potreban adapter koji košta oko dva dolara. Laptopovi obično imaju taj slot za SD karticu, ali PC kućišta uglavnom nemaju, pogotovo ona jeftinija.
Ako ste se snašli sa ubacivanjem kartice, onda je dalje lako.
Sačuvajte bitne podatke
Windows će prepoznati karticu kao spoljnu memoriju
Otvorite “Moj računar“
Desni klik na particiju kartice
Format…
Odaberite “Vrati na podrazumevane vrednosti“
Unesite ime (po izboru)
Opciono možete isključiti “Brzo formatiranje” (sigurnije brisanje podataka ali sporije)
Pokreni
Izvor: saznajnovo.comIzvor: saznajnovo.com
Sada će sve biti obrisano sa kartice, a ako ste odabrali brzo brisanje, onda će proces trajati nekoliko sekundi. I ne zaboravite da bezbedno uklonite USB/karticu kada završite!
#2 Android
Ako želite da formatirate microSD karticu koju koristite u svom Android uređaju, onda ne morate koristiti računar uopšte, možete sve obaviti u samom telefonu. Nije vam potrebna nikakva aplikacija, sve postoji u samom telefonu.
Sačuvajte bitne podatke
Otvorite podešavanja telefona
Otvorite opciju “Storage” ili “Memorija”
Tu ćete videti svoju microSD karticu
U zavisnosti od modela, moraćete da uđete u tu karticu ili ćete odmah imati opcije koje nam trebaju
Pronađite negde “Unmount” i tapnite na to
Kada je kartica bezbedno uklonjena (ne vadite je iz telefona) nastavite uputstvo
Ispod ili negde okolo ćete videti opciju “Format“, tapnite
Sada će krenuti proces formatiranja
Izvor: saznajnovo.com
Nakon završenog procesa ako se kartica sama ponovo ne poveže, možete je izvaditi iz telefona i opet ubaciti. Ali nikako ne pokušavajte da je izbacite na silu dok formatiranje traje!
Da li ste znali da možete lažirati svoju lokaciju preko Android telefona? Ne, ne morate biti stručnjak, čak vam ne treba ni root, dovoljna je jedna aplikacija i nekoliko podešavanja.
Pre svega, zašto lažirati svoju lokaciju?
Sigurno imate svoje razloge, a neki od njih mogu biti recimo testiranje sopstvenih aplikacija koje su bazirane na lokaciji. Recimo, ne možete otići u Kanadu da biste testirali kako se aplikacija tamo ponaša. Ili recimo možete hakovati igrice koje koriste lokaciju. Da, Pokemon Go se tako može igrati, ali sama Pokemon Go aplikacija ima zaštitu pa ne preporučujem da koristite ovaj metod.
Kako lažirati Android lokaciju?
Omogućite “Developer” opcije tako što ćete otići u podešavanje telefona > About > (Software info) > Build Number. Sad brzo tapnite nekoliko puta dok se ne pojavi poruka da su opcije programera omogućene.
Idite u podešavanje telefona i na dnu nađite “Developer options” (stavka koju ste omogućili u koraku 1)
Uđite i malo dole pronađite opciju “Mock location app“
Tapnite na to i odaberite Floater sa liste.
Pokrenite Floater kao klasičnu aplikaciju i na mapi koja se pojavi odaberite lokaciju
Tapnite na Play taster u donjem levom uglu
Slika: saznajnovo.com
Da prekinete lažnu lokaciju, pauzirajte Floater tako što ćete tapnuti na taster za pauzu u donjem levom uglu. Da ugasite, tapnite na iks (x) taster gornjem desnom uglu.
Kada tapnete izvan prozora gde se nalazi mapa, onda će prozor nestati i pojaviće se lebdeća ikonica. Kada je tapnete na nju mapa se opet vraća.
Možete i kompletno onemogućiti lažne lokacije tako što ćete opet otići u Developer options i za “Mock location app” odaberiti “Nothing”.
Ako ste nekad pogledali u “Device Manager” datum nekog drajvera, postoji mogućnost da ste ugledali datum iz 2006. godine čak. Zbog čega je to tako? Da li je bag ili nešto drugo?
Da budem precizniji, radi se o datumu 21. jun 2006. i ne, nije bag. Naime, jedan od MS developera je napisao odgovor na Reddit-u:
“When PNP [plug and play] ranks drivers, it first looks at the hardware ID that the driver matches. If any two drivers match identical hardware, the first tiebreaker is the date of the driver. So if you had a device that could use a built-in driver, but you had installed some custom/OEM driver on your device, every time MS updates our driver, it would overwrite your custom driver because the date is newer than the one you wanted. How do we avoid this? Every driver we ship has the Vista RTM date, regardless of when it was last updated (we update the version number, which is the next tiebreaker if the date is the same). Since only drivers as far back as Vista are compatible with new versions of Windows, every driver should have a date newer than Vista RTM, preserving the driver you installed as the best ranked driver.”
Izvor: saznajnovo.com
Što bi u prevodu značilo:
Kada PNP rangira drajvere, prvo gleda ID hardvera koji odgovara drajveru. Ako dva neka drajvera odgovaraju identičnom hardveru (npr. ugrađeni i zvanični), onda se uzima datum drajvera kao kriterijum. Ako imate uređaj koji koristi ugrađene drajvere (te što je MS stavio u sam sistem) a vi instalirate nove drajvere sa zvaničnog sajta, svaki put kada MS ažurira njihove drajvere “pregaziće” ove zvanične (jer je datum noviji). Da bi to rešili, MS je “zakucao” datum na svojim drajverima na onaj datum kada je Vista RTM izašla jer svaki noviji drajver ne podržava verzije sistema ispod Viste RTM.
Tako da će zvanični drajver uvek imati noviji datum od onog koji Windows ima ugrađen, i zato će Windows dati prioritet zvaničnom drajveru da ga hardver koristi. A opet, imate kao bekap taj ugrađeni drajver ako se nešto loše desi sa zvaničnim.
Pored zaista dobrih i korisnih aplikacija za naše telefone, na internetu možemo naići i na neke potpuno beskorisne. Neke su toliko beskorisne da je pravo pitanje zašto bi ih neko instalirao, ili platio čak 400 dolara?!
Radi se o kolekciji od 6 aplikacija i svaka od njih košta čitavih 400 dolara. Šta rade? Ništa, stoje vam u telefonu i možete da pokažete prijateljima da imate Abu Moo aplikaciju od 400 dolara. Čak imate i loše odrađen widget za početni ekran i tako vam stoji kako biste se pohvalili.
Zamislite postoji aplikacija “ventilator” koja će vas, navodno, rashladiti – šta koji…?! Imate lepo ventilator i brzine, uključite ga, odaberite brzinu i rashladite se. Ne može biti jednostavnije. Međutim, imate li para da unajmite sluge koje će mahati lepezom iza telefona ka vama jer ova aplikacija naravno ne radi apsolutno ništa. Izvinjavam se, radi – oduzima vam vreme.
Sećate li se Yo aplikacije? Dobila je veliku pažnju nakon pojavljivanja. Njena jedina svrha je da pošaljete “Yo” nekom vašem prijatelju sa liste. Nije ažurirana još od 2015. godine, a nova Google Allo aplikacija je ostavila u prašini Yo. Zanimljivo je da su je pomenuli u seriji Silicon Valley kao dobru ideju, pa ju je čak i jedan hteo kopirati.
Imate taster koji tapnete i držite što duže možete. Poenta? Pa nema je naravno. Možete se takmičiti sa prijateljem ko će duže držati taster, odnosno kome će baterija duže trajati, odnosno kome će se reklama u aplikaciji kasnije pojaviti i tako prekinuti dodir. Umesto da potrošite vreme i memoriju u telefonu na ovu aplikaciju, možete se jednostavno takmičiti sa prijateljem ko duže može da izdrži a da ne trepne. Barem nema reklama.
Ima i aplikacija koje proizvode zvuke za životinje koje, navodno, nešto i znače. Recimo, možete “reći” svom psu da ste srećni. Čak možete i nadograditi aplikaciju kako biste dobili dodatne “reči”. Ima dosta ovih aplikacija za kućne ljubimce koje ispuštaju zvuke koji ništa ne znače, a verovatno samo još više iritiraju vašeg ljubimca. Bolje mu onda kupite igračku na pijaci (nemojte u Pet Shop-u, skupi su kao da su iz raja izašli) i barem ćete biti mirni neko vreme, dok je ne pokida. Tako da, laseri, zvuždaljke i razni prevodioci ljudskog govora u životinjski možete slobodno zaobići. (U ovu listu ne ubrajam aplikacije koje imitiraju zvuke životinja radi edukacije dece).
I na prvom mestu, sasvim zaslužno, popularna Clean Master aplikacija. Aplikacija koja obećava da će preporoditi vaš usporeni Android telefon prostim klikom na taster. Ok, može da očisti smeće iz telefona, ali to isto smeće možete vi sami obrisati bez aplikacije (Android ima sve te funkcije u sebi). Ali, to i nije toliko strašno, strašno je što je sada zatrpana gomilom dodatnih funkcija kao što su Anti-virus (koji će Androidu to?) ili RAM booster (opet Android ima u sebi to već) ili, pazite sad ovo – CPU cooler! Osim ako nemate Galaxy S7 sa “vodenim” hlađenjem, teško da će vam bilo koja aplikacija ohladiti procesor. I tako na kraju imate aplikaciju koja vam više troši bateriju, memoriju i greje telefon nego što rešava te probleme. A koliko su ovakve aplikacije beskorisne već sam pisao detaljnije – pročitajte ovde.
Inspiraciju za ovaj tekst sam dobio na sajtu Android Authority i rešio da napišem jedan takav tekst jer delimo isto mišljenje. A koja je vama najbeskorisnija aplikacija? Napišite u komentaru.
Još uvek je baterija najveći problem kod današnjih pametnih telefona, uvek nam treba makar malo više. To je i razumljivo jer se radi o prenosivim uređajima, kad smo u pokretu ne možemo puniti telefon (jedino preko eksterne baterije).
Kako onda sačuvati bateriju na Android telefonu? Šta da radite, a šta ne, kako bi baterija što duže trajala? Ispod se nalazi lista koju sam sastavio na osnovu mog dugogodišnjeg iskustva.
#1 Tamna pozadina i tema
Izvor: androidcentral.com
Skroz crna pozadina će pomoći bilo da vaš telefon ima LCD ili AMOLED ekran. Ako ima LCD svakako će smanjiti osvetljenje i time potrošnju baterije, ali ne skroz. Ali ako ima AMOLED onda će pikseli biti ugašeni i time štedite 100% na tom delu ekrana gde je crna boja.
Takođe, crna tema isto pomaže jer često nećete držati samo početni ekran gde je crna pozadina. Ako imate telefon sa AMOLED ekranom, i još ako je crne boje, ova kombinacija crne pozadine (sa možda nekim minimalnim detaljima) i crnom temom je pun pogodak. Ja sam na mom Galaxy S7 smanjio potrošnju za 10-ak procenata samo na tome, ipak ekran je QHD i treba sve to napajati pa smanjenje i ne može biti tako veliko.
Možda ste pomislili da ta opcija služi kako bi smanjila potrošnju baterije (kada je ekran vidljiv pri slaboj okolnoj svetlosti onda se i osvetljenje ekrana smanji) ali i nije tako. Naime, kada je senzor za svetlo stalno uključen, on troši određenu količinu el. energije jer mora da radi. On svake sekunde šalje informacije procesoru o količini svetlosti i onda procesor obrađuje informacije i podešava osvetljenje.
Međutim, ako sami podešavate, to se ne dešava i time štedite bateriju. Ne mnogo ali na duži period može da znači. Uz to, vi uvek možete preciznije da podesite količinu osvetljenosti ekrana, pa i manje nego što bi sam telefon učinio, i time ste opet uštedeli bateriju.
#3 Nepotrebna vibracija
Vibracija je korisna zaista, ali nekada je i nepotrebna, recimo kada kuckate poruke. Da li zaista mora telefon da se trese kada kuckate poruke? Ili dok se krećete kroz telefon, kada tapnete na neki taster ili na dugmiće samog telefona? Ako vam to nije bitno, ugasite je. Svakako možete ostaviti za pozive jer će se desiti da vam je zvuk uključen ali slučajno smanjen, ili ne čujete u gužvi, pa će vas vibracija obavestiti da imate poziv.
#4 Noćni režim
Mnogi ostavljaju telefon da se puni tokom noći, što je ok i o čemu sam već pisao, ali neki to izbegavaju. Da ne bi telefon bespotrebno trošio bateriju tokom noći, kada vam ni ne treba, možete pogasiti sve što vam ne treba. Recimo, ugasite WiFi, mobilni net, Bluetooth, mrežu stavite na 2G (ili uključite avio režim pa će signal biti prekinut), ugasite NFC… Dakle, sve što inače koristite preko dana, ali vam nema smisla da bude uključeno preko noći.
#5 Pametne funkcije
Izvor: galaxynote4manual.com
Noviji telefoni imaju neke pametne funkcije kao što su Air Gestures, Eye tracking, Smart nešto… koje su vam nekad i nepotrebne. Možda ih i imate, a ne znate, i stoje uključene. Svaka od tih funkcija koristi neki senzor koji opet troši bateriju.
#6 Povezivanje
Konkretno kod mog Galaxy S7 telefona bilo je uključeno 300 čuda za “lakše” povezivanje sa okolnim uređajima. Čak je i WiFi mogao da prepozna mreže (i mreže telefon) radi boljeg povezivanja, a WiFi ugašen?! Odmah sam to ugasio i baterija se preporodila. Pretražite u opcijama telefona pod stavkom “povezivanje” da li ima nešto što mislite da vam ne treba i da bi trošilo bateriju, pa isključite.
#7 Vidžeti
Ok, korisni jesu, priznajem, imam ih 5-6 u ovom trenutku, ali i oni troše bateriju. Možete značajno smanjiti potrošnju ako ih uklonite. Zavisi i koje koristite, neki skoro ni ne troše bateriju, a neki troše mnogo. Ako imate neke bez kojih možete, onda ih uklonite.
#8 Lokacija
Mnogi će reći da ugasite navigaciju, ili makar prebacite na mod štednje baterije, ali ja uvek držim uključeno na maksimalnu preciznost (razni su razlozi). Ako vam lokacija nije bitna, obavezno je onemogućite. Možete je ponovo uključiti kada vam zatreba za, recimo, navigaciju.
#9 Aplikacije za čuvanje baterije
99% ovih aplikacija je beskorisno, ali onaj 1% je koristan i ovde ću predstaviti dve.
Pixel Battery saver. O ovoj aplikaciji sam već pisao ali je uklonjena iz Play prodavnice (developer je prodao, zatim je propala, i onda uklonjena) ali postoje alternative. Evo jedne od njih, a ovde pročitajte kako Pixel Battery saver aplikacije tačno čuvaju bateriju.
Greenify. Ova aplikacija je jedina aplikacija za štednju baterije hibernacijom aplikacija koju šira Android zajednica prihvata kao dobru. Ona, ukratko, prinudno zaustavlja aplikacije koje vi želite onda kada želite. Prinudno zaustavljanje aplikacija nije dobar potez, o čemu sam već pisao, ali nekada jeste pametno. Recimo, ako imate gomilu aplikacija koje koristite jednom u mesec dana, zašto bi radile onda stalno? Greenify ih drži u hibernaciji dok vam ne zatrebaju. Na taj način aplikacije ne troše bateriju, jer ne rade, a opet troše manje prilikom pokretanja jednom u 2 nedelje ili mesec dana nego da su stalno aktivne. Tako da, samo treba pametno koristiti ovu aplikaciju i imate uštedu.
#10 Mod čuvanja baterije
Izvor: ytimg.com
Sam telefon u sebi ima, verovatno, mod za čuvanje baterije – Power saving mod. Obično proizviđač telefon u sistem ugradi ovu opciju i prilagođena je baš za taj telefon. Recimo, kod Galaxy S7 postoji Power Saving i Ultra Power Saving mod. Ako aktiviram prvu opciju produžavam vreme korišćenja telefona za oko 5 sati (ako mi je baterija na 10%), a ako aktiviram drugu opciju onda mogu da koristim telefon preko 12 sati! Međutim, kada aktivirate opciju uštede onda telefon postaje sporiji i imate manje funkcija.
A pitate se kako Ultra mod produžava toliko trajanje baterije? Jer telefon prelazi u crno-beli režim, gase se svi servisi i skoro sve aplikacije, imate samo poruke, pozive, internet, Facebook i još nekoliko opcija. Dakle, kao da imate neki stari telefon sa internetom.
#11 Kupite power bank
Ako nikako ne možete da uštedite bateriju, onda vam preostaje da za sobom “vučete” eksternu bateriju. Ako ne znate koju kupiti, i na šta obavezno obratiti pažnju prilikom kupovine, pročitajte moje kompletno uputstvo.
iGo navigacija je još uvek među najpopularnijim iako sada imamo veoma dobre potpuno besplatne navigacije koje rade bez interneta, o čemu sam već pisao.
Ali, ako ipak iz nekog razloga želite da instalirate iGo navigaciju na svoj Android uređaj, evo kako to možete učiniti.
Odricanje odgovornosti: iGo nije besplatna navigacija zato se odričem odgovornosti za uputstvo koje sledi. Nisam vlasnik materijala koji se nalazi u tekstu. Ovaj tekst služi samo da vas uputi kako da instalirate iGo navigaciju na svoj Android uređaj, a sve radite na sopstvenu odgovornost. Ja, niti bilo ko drugi, nisam odgovoran za eventualne štete i posledice po vas, ili vaš uređaj, usled korišćenja alata i informacija iz ovog teksta!
1) Pronađite sadržaj
iGo navigacija obično dolazi u nekom paketu koji sadrži folder sa mapama, jezicima, POI tačkama… i .apk fajlom same aplikacije. I taj .apk je verovatno krekovan pa zato pazite.
Idite na thepiratebay.org i u pretragu ukucajte “iGO Primo 2.0.1 (9.6.7.281004) All resolutions” i uđite u prvi link koji se pojavi (ima isti naziv). Ne želim da ovde ostavljam linkove tako da ću ispod ostaviti sliku kako izgleda stranica i staviti strelicu gde da kliknete.
2) Pokrenite preuzimanje
Kada ste otvorili stranicu videćete link “GET THIS TORRENT”, kliknite i pitaće vas da pokrenete Torrent klijent u vašem računaru. Potvrdite sa OK ili YES. Ako nemate torrent klijent, možete instalirati “qBit torrent”.
3) Odaberite fajlove
Fajl ima 4.5 GiB i sigurno ne želite da preuzmete sve evropske glasove i mape i ostali sadržaj. Imate mogućnost biranja koje države želite da preuzmete. A to ćete učiniti ovako:
Kada preuzimanje počne, u torrent klijentu kliknite na karticu “Sadržaj“
Sada ćete videti stablo sadržaja foldera iGo navigacije
Proširite folder “content” i unutar njega imate dosta foldera
Ostavite sve kako jeste samo će biti potrebno da odštiklirate neke fajlove i foldere:
Iz foldera “map” ostavite samo mape koje želite, npr. Serbia. Ako ima više fajlova za jednu državu, sve ih ostavite
Iz foldera “building” i “dem” vam trebaju samo readme.txt
U “lang” folderu ostavite samo one jezike koje želite da imate (to nije jezik izgovora već jezik aplikacije)
U “poi” folderu ostavite samo fajlove za državu koju želite. To su vam tačke na mapi, npr. pumpe, stanice, bankomati…
U “voice” folderu ostavite samo glasove za jezik koji želite. Opet, ako ima više fajlova za neku državu preuzmite ih sve.
Sve fajlove i foldere koje nisam ovde naveo ostavite da se preuzmu! Među njima će biti i .apk fajl aplikacije. Na slici ispod možete videti da sada sve zauzima oko 300 MiB, a strelicama sam označio koje foldere smo menjali.
4) Instalacija
Ok, sada je potrebno da prebacite fajlove i foldere u telefon:
Povežite svoj telefon sa računarom nekako, npr. preko USB-a (ja ću koristiti AirDroid)
Ceo “iGO” folder prebacite u internu memoriju telefona – bitno! U tom iGO folderu se nalazi sav sadržaj, između ostalog i .apk fajl
Omogućite nepoznate izvore u svom telefonu i instalirajte taj .apk fajl – vidi kako.
Nakon toga pokrenite aplikaciju i to je to! Ovo je verzija za sve rezolucije, dakle radiće na telefonima koji imaju rezolucije: 320*240, 480*320, 800*480, 854*480, 960*540, 1024*600, 1280*720, 1280*800…itd.